X

مراحل عرق گیری از گیاهان به صورت صنعتی و خانگی

09124488011 مدیر فنی و فروش
عرق گیری از گیاهان

عرق گیری از گیاهان دو روش مرسوم سنتی و صنعتی دارد. در هر دو این روشها گیاه جوشانده و بخار ناشی از حرارت آن خنک میشود. امروزه روش سنتی کاربرد زیادی ندارد و استفاده از دستگاههای پیشرفته و پرسرعت محبوبیت بیشتری دارد. 

ماشین سازی خدری
ماشین سازی خدری

استفاده از عرقیات گیاهی از قدیمی در کشور ایران رواج داشته ولی امروزه به دلیل بیماری های مختلف و هوشیار شدن افراد به عوارض داروهای شیمیایی، مصرف آن بیشتر شده است، از این رو افراد زیادی ارزش این فراورده های گیاهی را دانستند و شروع به عرق گیری از گیاهان کردند و از این راه کسب درآمد کردند. اما این عرق گیری چند روش دارد؟ چگونه انجام میشود؟ به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. 

عرق گیری از گیاهان

با توجه به آب و هوای مساعد ایران گیاهان مختلف دارویی رشد خوبی دارند و به راحتی میتوان به آنها دسترسی پیدا کرد و از آنها برای کسب درآمد استفاده کرد. عرق گیری از گیاهان دو روش مرسوم سنتی و صنعتی دارد. در هر دو این روشها گیاه جوشانده و بخار ناشی از حرارت آن خنک میشود. امروزه روش سنتی کاربرد زیادی ندارد و استفاده از دستگاههای پیشرفته و پرسرعت محبوبیت بیشتری دارد. 

مراحل عرق گیری از گیاهان به روش صنعتی

عرق گیری از گیاهان به روش صنعتی

انتخاب دستگاه تقطیر 

دستگاههای تقطیر در ظرفیتهای 400 تا 1500 کیلوگرمی تولید میشوند که با توجه به حجم کار و میزان تولیدات خود باید آن را انتخاب و تهیه کنید. 

آماده سازی دستگاه

دستگاههای عرق گیر صنعتی تجهیزاتی دارند که باید قبل از استفاده به هم متصل شوند. برای این کار دیگ بخار، مخزن، کندانسور، برج خنک کننده و اسانس گیر را یه هم وصل میکنید. در هنگام اتصال حتما از واشرهای سیلیکونی استفاده کنید تا بخار به بیرون درز نکند. 

ریختن گیاه داخل دیگ پخت یا مخزن

پس از برداشت گیاه و شستن آنها و جدا کردن گل و لای و گرد و غبار آنها، نوبت به ریختن آنها در مخزن دستگاه میباشد. پس از ریختن گیاهان میتوانید دیگ بخار را روشن کنید. در این هنگام بخار لازم برای عرق گیری از گیاهان در دیگ بخار تولید و وارد دیگ پخت میشود. پس از عرق گیری بخار حاصل وارد دیگ پخت میشود. 

تولید عرق

پس از بخار گیری و عبور بخارها از کندانسور، عملیات خنک کردن بخارها آغاز میشود. در آخر وارد اسانس گیر شده و عرق و اسانس از هم جدا میشوند. برای جمع آوری عرق و اسانس باید از ظروف تمیز و کاملا بهداشتی استفاده کنید. 

عرق گیری از گیاهان دارویی در خانه

عرق گیری از گیاهان در خانه با استفاده ازدستگاه عرق گیر خانگی انجام میشود. به این صورت که مقداری از گیاه داخل دیگ پخت ریخته میشود و بخار حاصل از آن توسط کندانسور سرد میشود و عرق مورد نظر به دست می آید. دستگاههای عرق گیری از گیاهان خانگی  دارای یک مخزن استیل یا آلومینیوم و یک کندانسور آبی یا برقی میباشد. 

عرق گیری از گیاهان به روش خانگی

مراحل عرق گیری از گیاهان در خانه

اگر قصد دارید در منزل اقدام به عرق گیری گیاهان نمایید باید این مراحل را دنبال کنید. عرق گیری در منزل می‌تواند یکی از نمونه از کارگاه خانگی پردرامد باشد. برای این منظور باید یک سری تجهیزات مانند انواع دستگاه پرکن مایعات خانگی و بسته بندی را خریداری تا تولیدات شما بهداشتی و روند تولید سریع‌تر پیش برود.

جمع آوری گیاهان

گیاهانی که قصد عرق گیری از آنها را دارید باید تازه باشند. گیاهان تازه آبدار هستند و اسانس بیشتری تولید میکنند. بهترین زمان برداشت گیاهان در زمان خنکی و قبل از غروب آفتاب میباشد. همچنین گیاهان جمع آوری شده حداکثر تا 5 ساعت پس از چیده شدن باید وارد پروسه عرق گیری شوند تا پلاسیده و خشک نشوند.

غربالگری و شستشو

قبل از شستشو حتما به غربالگری گیاهان بپردازید. برگها و گلهای خشک و پلاسیده را جدا کنید و دور بیاندازید. پس از آن گیاهان غربال شده را در آب ولرم بشویید تا آلودگی های آنها مانند گرد و خاک ها به خوبی برطرف شود. 

برای شستشوی گیاهان باید آنها را به مدت 20 دقیقه در آب ولرم هم بزنید. سپس  اجازه دهید تا گل و لای آنها بالا بیاید. در این زمان میتوانید آنها را آبکش کنید و گل های تازه را جدا کنید.

استفاده از دستگاه عرق گیری

عرق گیرهای خانگی متفاوتی وجود دارند که از مخزنهای استیل یا آلومینیوم برخوردار هستند. برای تولید عرقیات گیاهی با کیفیت تر و خالص تر بهتر است از دستگاههای عرق گیر استیل استفاده کنید. برای کار با عرق گیر گیاه را داخل مخزن یا دیگ پخت دستگاه بریزید، سپس به مقدار 2 الی 3 برابر وزن گیاه داخل مخزن آب اضافه کنید. حال درب دیگ را به خوبی و بسیار محکم ببندید. میتوانید برای جلوگیری از خارج شدن بخار از درزبند سیلیکونی نیز استفاده کنید. فرایند عرق گیری از گیاهان معمولا بین 2 تا 3 ساعت زمان میبرد.

جمع آوری عرق

پس از عرق گیری نوبت به سرد کردن آن میرسد. بخار حاصل از پخت گیاه پس از عبور از کندانسور خنک میشود و مایع خالصی به نام عرق تولید میشود. حال فقط مانده جمع آوری عرقیات تولید شده. برای جمع آوری از ظروف استیل یا آلومینیومی بسیار تمیز و بهداشتی استفاده کنید. 

جمع بندی

در این مقاله مراحل عرق گیری از گیاهان را به دو روش صنعتی و خانگی به طور کامل برای شما شرح دادیم. این مراحل باید کاملا بهداشتی و تمیز و با دستگاهها و ظروف ضد عفونی شده انجام شود. در صورتی که تمایلی به عرق گیری از گیاهان به صورت فردی ندارید و تنها قصد دارید عرقیاتی را به صورت عمده تهیه کنید و در ظروف مورد نظرتان تزریق کنید، میتوانید از دستگاه پرکن مایعات استفاده کنید.

برای خرید دستگاه پرکن مایعات به ماشین سازی خدری اعتماد کنید. ماشین سازی خدری سالهاست که در زمینه تولید و فروش انواع دستگاههای پرکن مایعات فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید