X

دستگاه دربند چیست؟

09124488011 مدیر فنی و فروش
انواع دستگاه درب بند

دستگاه درب بند از تجهیزات مورد نیاز برای بسته بندی و پلمپ کردن درب بطری‌ ها در صنایع مختلف اعم از صنایع غذایی، دارویی، شیمایی، پزشکی و آرایشی و بهداشتی و... می باشد.

این دستگاه بسته بندی محصولاتی مانند رب گوجه فرنگی و انار، رنگ صنعتی، روغن‌ ها، کنسرو لوبیا، کنسرو قارچ و انواع خورشت‌ ­ها، کمپوت و... را برای شما راحت تر می کند.

ماشین سازی خدری
ماشین سازی خدری

در صنایع محتلف دارویی، غذایی، بهداشتی و آرایشی، بسته بندی تولیدات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بسته بندی صحیح و اصولی موجب افزایش ماندگاری مواد شده و از خراب شدن زود هنگام آنها جلوگیری می‌کند. یکی از انواع ماشین آلات بسته بندی که نقش مهمی در بسته بندی محصولات دارد، دستگاه درب بند است. این دستگاه یا به صورت جداگانه تولید می‌شود و یا به عنوان قسمتی از یک دستگاه بسته بندی طراحی و ساخته می‌شود. 

برای خرید انواع دستگاه بسته بندی به همراه درب بند و دریافت مشاوره با ماشین سازی خدری تماس بگیرید.

دستگاه درب بند چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه درب بند بطری، بستن درب‌ های بطری‌ و شیشه‌ ها را با سرعت و با دقت بالایی انجام می‌دهد. به کارگیری این دستگاه در خطوط تولید کمک می کند تا مشکلی در این مورد نداشته باشید. میزان دقیق بودن این دستگاه به گونه ای است که از هر گونه نشتی و نفوذ هوا، آب و ذرات خارجی جلوگیری می کند. بستن درست و اصولی درب بطری موجب حفظ کیفیت محصول و افزایش طول عمر مفید آن می‌شود. بعد از اتمام کار دستگاه پرکن بطری، دستگاه دربند شروع به فعالیت می‌کند و این به معنای اتمام پروسه بسته بندی مایعات است.

دستگاه‌های بسته بندی درب بند از اجزایی مانند موتور، سیستم تعلیق، سیستم ترمز، سیستم کنترل و سیستم امنیتی تشکیل شده است.

کاربرد دستگاه درب بند در صنایع مختلف

 • صنایع غذایی (مواد غذایی و نوشیدنی): شرکت‌ هایی که در این زمینه در حال فعالیت هستند جهت مهر و موم کردن ظروف و از ورود آلودگی به داخل ظرف از این دستگاه استفاده می کنند.
 • صنایع شیمیایی و کشاورزی: برای بسته بندی کودهای مایع و آفت‌ کش‌ ها نیاز است تا در بطری‌ ها نگهداری شوند تا کیفیت آن ها تضمین شود.
 • صنایع بسته‌ بندی صنعتی و عمومی: در صنایع آرایشی و بهداشتی انتخاب مدل های اتوماتیک جهت محکم کردن ظروف و بسته‌ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • صنایع داروسازی: با توجه به این که داروها حساسیت خاصی دارند نیاز است برای بسته بندی از دستگاه درب بند استفاده شود.

ساختار دستگاه دربند بر اساس ظروف بسته بندی مورد استفاده با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال نحوه بسته بندی دبه ماست با بسته بندی بطری شیر با یکدیگر کاملا متفاوت است و همین دلیل موجب تفاوت در مدل دستگاه درب بند می‌شود. 

بررسی مزایا و معایب استفاده از دستگاه دربند در صنایع مختلف

در ادامه به بررسی مزایا و معایب استفاده از دستگاه درب بند در صنایع مختلف می‌پردازیم:

مزایا استفاده از دستگاه دربند

 • انجام فرایند بسته بندی با سرعت و دقت بالا: عملکرد دستگاه درب بند به صورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک می باشد و به شما کمک می کند تا بتوانید پلمپ کردن محصولات را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید. 
 • کمک به کاهش نیروی انسانی: انتخاب این دستگاه میزان هدر رفت مواد را کاهش می دهد و نیاز به دستی کارکردن توسط اپراتور را کمتر کند.
 • اطمینان از نظر ایمنی و بهداشت: اتوماتیک بودن فرآیند بسته بندی تضمین بهداشت و کیفیت را به وجود می آورد.
 • تطبیق‌ پذیری بالا: بیشتر مدل های درب‌ بندهای اتوماتیک می‌ توانند طیف وسیعی از انواع و اندازه‌ های درب را ببندند. این کار تا زمانی که کارکرد سفت کردن یکسانی داشته باشد.
 • سهولت عملیات: اپراتور دستگاه بعد از انجام مراحل مربوط به راه‌ اندازی دستگاه نیاز دارد تا گاهی تعداد درب‌ ها را افزایش دهد.
 • ایجاد هماهگی و ادغام راحت با دیگر دستگاه‌ های خط تولید: به طور کلی می توان گفت که تقریباً تمام درب بندهای اتوماتیک امکان ادغام دارند

معایب استفاده از دستگاه دربند

 • تنظیمات و تغییرات: با توجه به این که تغییر نوع و ابعاد بطری‌ ها احتیاج به تنظیمات مجدد دارند انجام این فرایند نیاز به زمان طولانی دارد. 
 • هزینه تهیه و نگهداری: در نظر گرفتن میزان سرمایه‌ مورد نیاز اولیه زیاد است و هزینه های مربوط به نگهداری و تعمیر به نسبت مدل های مشابه بیشتر می شود.
 • تجهیزات جانبی (به درخواست مشتری): گاهی اوقات ممکن است نیاز به تجهیزات جانبی برای عملکرد بهینه تر نیاز داشته باشند.

انواع دستگاه درب بند

انواع دستگاه دربند

دستگاه دربند بر اساس نوع تولیدات، ظروف بسته بندی و تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت دارای مدلهای مختلفی هستند. در ادامه به بررسی این مدلها می‌پردازیم:

دستگاه درب­ بند دستی

همان طور که از نام این محصول پیداست برای انجام عملیات بسته بندی نیاز است تا این کار به کمک اپراتور انجام شود. دستی بودن این مدل باعث کاهش سرعت بسته بندی می شود به همین خاطر گزینه ی مناسبی برای استفاده در کسب و کارهای کوچک و خانگی، راه ­اندازی کسب و کار با هزینه‌ ­ای اندک می باشد.

دستگاه درب بند نیمه اتوماتیک

دستگاه درب بند نیمه اتوماتیک به گونه ای طراحی و تولید می شوند که برای استفاده کردن از آن در خطوط تولید نیاز است تا بطری توسط اپراتور در زیر دستگاه قرار داده شود.

سرعت عملکرد بالاتری به نسبت مدل های دستی دارد به همین خاطر گزینه ی مناسبی برای استفاده در کسب و کارهای متوسط و بزرگ می‌ باشد.

دستگاه درب بند اتوماتیک

مدل اتوماتیک به عنوان کاربردی ترین مدل موجود در بازار می باشد که تمام فرآیند مربوط به بسته بندی به صورت اتومات و خودکار انجام می شود.

سرعت و دقت این دستگاه بسیار بالا بوده و شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از مدل هایی که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم را انتخاب کنید.

 • دستگاه درب بند تریگر: طراحی این دستگاه به گونه ای می باشد که از ایجاد خساراتی مانند فاسد شدن محصولات و مواد غذایی جلوگیری و سرعت فرآیند درب بندی را افزایش می‌ دهد. استفاده از این دستگاه برای درب‌ گذاری قوطی‌ های فلزی و غیرفلزی، کنسروها، انواع بطری‌ های آب معدنی، شربت و... گزینه ی مناسبی می باشد. دستگاه تریگر دارای هدهایی می باشد که بر روی درب بند قرار داده شده است و با روش پنوماتیک و یا نیروی باد، کار درب بندی را انجام می‌ دهد.
 • دستگاه درب بند دو هد: تولید این دستگاه به گونه انجام شده است که امکان تنظیم دور دستگاه برای پیچاندن درب بطری را برای شما فراهم کرده است. توجه داشته باشید که تمام بخش های این دستگاه که با محصول در ارتباط هستند از استیل ضدزنگ ساخته شده باشند. تجهیزات در نظر گرفته شده برای این مدل شامل نمایشگر تعداد قوطی‌ های درب بندی‌ شده، نمایشگر سرعت دستگاه، امکان شستشوی اتومات و... می باشد.
 • دستگاه درب بند هشت هد: دستگاه درب بند هشت هد فرآیند درب بندی را به صورت اتوماتیک انجام می دهد و شما می توانید برای درب بندی موادی مانند مواد غذایی و آشامیدنی، دارویی، آفت‌ کش‌ ها، مواد آرایشی و بهداشتی، شیمیایی، روغن و... از این دستگاه استفاده کنید.

عملکرد دستگاه درب بند به چه صورت است؟

با توجه به این که تعمیر و نگهداری دستگاه باید در فواصل زمانی مشخص انجام شود تا مشکلی در کارایی دستگاه به وجود نیاید. در صورت عدم توجه به این موضوع دستگاه عملکرد درستی نخواهد داشت و نیاز است تا برای تعمیرات دستگاه هزینه ی قابل توجهی را برای شما به وجود می آورد.

برای سالم نگه داشتن دستگاه‌ های درب بند نیاز است هر روز هماهنگی سرعت بین اجزای مختلف بررسی و کنترل شود.

نکاتی مهمی که باید در مورد نگهداری دستگاه دربند بدانید.

 • انتخاب و استفاده از قطعات و لوازم یدکی با کیفیت
 • در نظر گرفتن تعمیرات در فواصل زمانی مشخص و منظم
 • انتخاب و استفاده از سیستم‌ های پشتیبان
 • اجرای برنامه نگهداری پیشگیرانه
 • استفاده از خدمات تعمیر توسط افراد متخصص و باتجربه
 • تمیز کردن دستگاه در زمان بندی های مشخص
 • بررسی دوره‌ ای سیستم کنترل

عدم توجه به موارد ذکر شده باعث کاهش طول عمر مفید دستگاه می شود. 

خرید دستگاه دربند از ماشین سازی خدری

اگر قصد خرید یکی از مدل های دستگاه دربند را دارید نیاز است تا از خرید خود را از مراکزی انجام دهید که در این زمینه فعالیت تخصصی دارند. امکان انتخاب دو مدل برای شما فراهم شده است. مدل هایی که فرآیند پلمپ کردن را با بیشترین سرعت و دقت انجام می دهند و یا این که مدل هایی که با سرعت کمتری فرآیند را انجام می دهند ولی در عوض قیمت مناسبی دارند. 

هنگام انتخاب به فضایی که برای قرارگیری در نظر گرفته اید توجه داشته باشید تا ابعاد دستگاه با محیط کار مطابقت داشته باشد. مسئله ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید در مورد میزان سفارشات مشتریان می باشد.

برای انتخاب درست بهتر است با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما باید بتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.

محصولات مرتبط: پرکن مایعاتامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید