معرفی انواع دستگاه نوار نقاله ماشین سازی خدری

معرفی انواع دستگاه نوار نقاله ماشین سازی خدری

دستگاه نوار نقاله
دستگاه نوار نقاله یکی از دستگاه های مهم در صنعت بسته بندی است که نقاله ها باعث چرخیدن تسمه و انقال محصولات سبک و سنگین و چیدمان تکی و جفتی و چند تایی محصولات میشوند

دستگاه نوار نقاله | انواع نوار نقاله رولیک دار و غلطکی و پرسی و ...

دستگاه نوار نقاله

در کارخانجات و تولیدی ها برای انتقال محصولات از جایی به جای دیگر از دستگاهی به نام نوار نقاله استفاده میکنند که یکی از ماشین آلات صنعتی پر کاربرد در صنایع بسته بندی است.دستگاه نوار نقاله به طور کلی سه نوع است که  یکی نوار نقاله رولیکی و دیگری نوار نقاله زنجیری و دیگری نوار نقاله تسمه ای (تسمه نقاله).

نوار نقاله رولیکی برای انتقال محصولات سنگین که فشار زیادی وارد میکنند استفاده میشود.این نوع دستگاه نوار نقاله از تعدادی لوله گوشت دار که مقدار آن به طول کلی دستگاه بستگی دارد به همراه دو عدد بلبرینگ و شافت مرکزی به کار گرفته می شود.و هرقدر که ضخامت گوشت لوله و بلبرینگ بیشتر باشد دستگاه نوار نقاله رولیکی فشار بیشتری را میتواند تحمل کند.دستگاه های نوار نقاله رولیکی هم به صورت هرز گرد و هم به صورت برقی و موتور دار طراحی میشود.

نوار نقاله زنجیری از نوعی زنجیر مخصوص با جنس پی وی سی در اندازه های مختلف ساخته میشود و کار برد آن در انتقال محصولاتی است که وزن زیادی نداشته باشند.تسمه نقاله نقاله ای است که سطح انتقال دهنده آن از یک نوار لاستیکی ، چرمی ،برزنتی ، پلاستیک یا فلزی تشکیل شده است و جهت حمل مواد بصورت انباشته ، تکی یا بسته بندی شده بر روی نواری که به هرزگرد اتکا دارد ، در مسیر مستقیم یا منحنی بکار می رود.

دستگاه تسمه نقاله از پرکاربرد ترین انواع نوار نقاله بوده ودر بیشتر صنایع از جمله صنایع غذائی صنایع معدنی ، صنایع سیمان، ، صنایع سنگین وذوب فلزات و…….. با کار بردهای مختلف مورد استفاده می باشد وبا عرض های مختلف از طولهای کوتاه تا چند کیلومتر ساخته می شود .

کاربرد دستگاه نوار نقاله‌ و تسمه‌ نقاله ها در جایی که قرار است محصول در معرض فرایندهای تولیدی مانند حرارت دهی، لیل زنی یا رساندن مواد اولیه به دستگاه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد است. برای مثال در دستگاه شیرینگ پک ، محصولات برای خشک شدن بر روی نوار نقاله قرار گرفته و مسیر رفت و برگشتی را طی می کند.

 

 

معرفی دستگاه نوار نقاله

دستگاه نوار نقاله عموماً برای باربری و انتقال و جابجایی ابزار آلات و ماشین آلات سنگین در صنایع مختلف در سطوح افقی و بعضا عمودی استفاده می شود. از اینگونه دستگاه های در زمینه های و حوزه های مختلفی از قبیل صنایع کشاورزی، ذخیره مواد در انبارها، بسته بندی مواد در فروشگاه ها ، در انتقال مواد خام و اولیه در کارخانه ها و … می توان استفاده کرد. از مزایای این ماشین آلات ظرفیت بالای انتقال ابزارآلات و همینوطر نیاز کم به تعمیرات و سرویس دستگاه است.

غالبا در کارخانجات مختلف این دستگاه ها در ابتدا یا در انتهای فرآیند و مسیر تولید یک محصول قرار می گیرد، در بعضی موارد این دستگاه ها قابلیت تنظیم ارتفاع، ایجاد شیب و حتی خمیدگی دارند که به آنها دستگاه های نوار نقاله انعطاف پذیر می گویند، ولی در اکثر اوقات این دستگاه های نوار نقاله در ارتفاع ثابت تولید می شوند.

از مزایای دیگر استفاده از دستگاه های نوار نقاله می توان به کاهش هزینه های مربوط به نیروی کار و همینطور افزایش بهره وری نیروی کار اشاره کرد . البته در صورت اتوماسیون و مکانیزه کردن یک پروسه تولید در کارخانجات و مراکز مختلف. این دستگاه های نوار نقاله میتوانند برای انتقال و بسته بندی موارد آیتم ها در مسیر تولید یک محصول با کمترین زحمت استفاده شوند. این دستگاه ها همچنین می توانند برای انتقال موارد سنگین و حجیم که انتقال آنها بسیار سخت است استفاده کرد این دستگاه ها شامل تسمه نقاله می باشند که از طریق آنها انتقال صورت می گیرد. تسمه های سگک دار که برای جابجایی و انتقال عمودی مواد از آن استفاده می شود. و نقاله های بلند برای مواردی که در حین انتقال آویزان می شوند و نقاله های شیب دار که سطح صاف و با جاذبه ای دارند و نقاله های کشاننده که از کابل برای کشیدن آیتم ها استفاده می شود.

 

 

قطعات تشکیل دهنده نوار نقاله

 

نوار-نقاله

 

این دستگاه شامل قطعاتی چون: شاسی فلزی، لاستیک، غلتک، رولیک تغییر مسیر دهنده، رولیک نگهدارنده لاستیک، رولیک بالایی، لاستیک، الکتروموتور، دنده و زنجیر انتقالی، رولیک انتقالی (چرخ دنده)، شاسی و رولیک پایینی می باشد.

شاسی های نوار نقاله در انواع: الواتور عرض ۶۰، عرض ۸۰، عرض ۱۰۰، با لاستیک سهند، دنا و با لاستیک های خارجی; با رولیک معمولی، رولیک های بلبرینگ تعویضی، گیربکس کتابی و دینام، گیربکس الکترو گیربکس و شاسی های از لوله قطر ۶میل، ناودانی، تیرآهن; در این تولیدی ساخته می شوند.

 

 

enlightened ممکن است علاقه داشته باشید درمورد قطعات تشکیل دهنده دستگاه اسپری پرکن و دستگاه پرکن مایعات در صنایع مخصوص هم آگاهی و اطلاعاتی داشته باشید.

 

 

دیگر انواع دستگاه نوار نقاله

 

1 . نوار نقاله دستچین

از نوار نقاله دستچین در مواقعی استفاده می شود که محصول ضمن حرکت، فرآیند دیگری مانند حک تاریخ، جدا سازی و پاک سازی و یا اضافه شدن محصولی دیگر به محصول فعلی صورت گیرد. این کانوایر مانند سینی متحرکی است که کاربر کالا را بازبینی، و پردازش مد نظر را اعمال می کند.

 

2 . نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری در دو نوع ثابت و متحرک به کمک چرخ ساخته می شود و با توجه به شرایط محل، نحوه بارگیری و زاویه بار زدن مراحل طراحی آن صورت می پذیرد. با اتصال کانوایر بارگیری به انتهای خط تولید ضمن بی نیازی از دستگاه لیفتراک، می توان هزینه های این بخش را کاهش محسوسی داد.

 

3 . نوارنقاله ثابت

برای مواردی که نوار نقاله تنها باید در یک محل و یک ارتفاع ثابت بماند.


4 . نوار نقاله متحرک

در این حالت ارتفاع و محل قرارگیری قابل تغییر می باشد. تغییر ارتفاع به دو صورت دستی و هیدرولیک می تواند صورت گیرد.

 

 

مشخصات فنی دستگاه نوار نقاله

 

نوار-نقاله-رولیکی

 

اندازه دستگاه : متغیر با توجه به سفارش مشتری

وزن : بستگی به نوع دستگاه دارد

برق مصرفی : تک فاز - سه فاز

رنگ : با توجه به سفارش مشتری

دارای الکتروموتور مرغوب با کنترل دور متغیر

دارای رنگ الکترواستاتیک پودری ضد خش

جنس نوار پی وی سی با عرض ۶۰ سانتی متر

دارای تابلو برق مجزا در دو نوع ۲۲۰ ولت و ۳۸۰ ولت

دارای ویبراتور قابل تنظیم

 

 

mail حالا که با مشخصات فنی دستگاه نوار نقاله آشنا شدید ما به شما پیشنهاد میکنیم درمورد مشخصات فنی دستگاه میکسر پودر و دستگاه استرچ پالت هم آشنا شوید.

 

 

کارایی و کاربرد انواع دستگاه نوار نقاله

 

 • جابجایی و انتقال مواد و دستگاه ها در معادن به بخش ذخیره سازی
 • تسریع و تکمیل فرآیند تولید سایر محصولات در کارخانه جات و سایر مراکز تولید
 • انتقال اشیا و مواد سنگین مختلف در فروشگا های زنجیره و مراکز بزرگ مانند کارگاه ها
 • حمل کالا و مواد به منطق دور از دسترس و صعب العبور مانند ارتفاعات زیاد
 • تولید و تکمیل مرحله به مرحله یک با هبور از یک بخش به بخش دیگر
 • کاهش هزینه های مربوط به نیروی کار و افزایش بهره وری نیروی کار.
 • کمک به بهبود کارایی و عملکرد در کارخانه جات و کارگاه ها
 • کاربری در شرایط بد و نامساعد آب و هوایی

 

 

ویژگی های دستگاه نوار نقاله

 

 1. قابل تنظیم بودن برای ارتفاع انواع بالابر و اپراتور ها
 2. دارای کمترین سر و صدا و لرزش
 3. قابلیت تغییر کاربری از دستچین برای انتقال بسته و مواد
 4. جابه جایی آسان توسط چرخ های گردان و ترمز دار
 5. افزایش سرعت اپراتور و در نتیجه افزایش تولید بیشتر
 6. کیفیت بالای حمل
 7. ساختار ساده
 8. نگهداری آسان
 9. طراحی ایمن و مستحکم و متحرک سازه
 10. قابلیت تنظیم سرعت
 11. سازگاری با انواع مختلف کالاها
 12. امکان انتقال مواد در تمامی جهت ها
 13. تسریع در امر بارگیری و تخلیه بار

ارسال نظر درباره این موضوع