صفر تا صد خط تولید آب معدنی

09124488011 مدیر فروش
راهنمای راه اندازی خط تولید آب معدنی

راه اندازی خط تولید آب معدنی یکی از بهترین کار هایی است که می توانید با کمترین سرمایه گذاری انجام دهید. امروزه بسیاری از مردم در محیط بیرون و حتی منزل ترجیح می دهند آب معدنی را خریداری نمایند که هم بسیار مفید است و هم مقرون به صرفه. در ادامه به صفر تا صد خط تولید آب معدنی خواهیم پرداخت.

ماشین سازی خدری
ماشین سازی خدری

آب معدنی از پر مصرف ترین کالاهای مصرفی تا به امروز بوده است که از لحاظ سلامتی و بهداشتی بودن در تمامی رستوران ها، سوپرمارکت ها و کافه های شهر مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افراد هم آب معدنی را در منزل و دفتر کار خود جایگزین آب شهری کرده اند. بنابراین احداث کارخانه ی تولید آب معدنی یک ایده ی بسیار خوب و مناسب، پر درآمد و ماندگار است اما مشورت با افرادی که در زمینه ی خط تولید آب آشامیدنی معدنی تجربه دارند، الزامی است.

مراحل احداث خط تولید آب معدنی

احداث خط تولید آب معدنی

 • طرح سودآور در زمینه کسب و کار کارخانه تولید آب معدنی

پس از انجام یک تحقیق بازار خوب، اقدام بعدی شما این است که یک طرح کسب و کار را با هدف قرار دادن بازار محلی خود آماده کنید. طرح کسب و کار آب معدنی باید شامل استراتژی بازاریابی، طرح مالی، الگوی کارکنان، تیم مدیریت، روش های قانونی و نوع محل مورد نظر برای انتخاب سرمایه گذاری باشد.

 • دریافت مجوز کسب و کار تولید آب معدنی

گام بعدی این است که اقدامات لازم برای دریافت مجوز راه اندازی کارخانه خط تولید آب معدنی را انجام داده و مجوز های لازم را اخذ نمایید. اقدام بعدی که باید انجام دهید، در زمینه اخذ مجوز است. مدارک خود را آماده کنید و برای اخذ مجوز راه اندازی کارخانه خط تولید آب معدنی خود را آماده کنید.

 • یافتن تامین کننده مناسب برای بطری آب معدنی مورد نیاز

مرحله بعدی باید به سراغ یک تامین کننده تولید بطری آب معدنی بروید. قیمت مناسب یکی از پارمترهای مهم در این بخش است. این تامین کننده می بایست بطری های پلاستیکی آب معدنی را تامین کند و در اختیار شما قرار دهد.

 • یافتن محل مناسب برای احداث کارخانه تولید آب معدنی

ساخت و احداث کارخانه در یک ساختمان استاندارد در محلی مناسب یک گام بسیار مهم برای شروع تولید آب معدنی است.

 • ماشین آلات و لوازم جانبی مورد نیاز در خط تولید آب معدنی

با توجه به اینکه برخی از مشترین در مورد کیفیت آب چشمه یا چاه خود تعریف میکنند اما در هر صورت برای ماندگاری طولانی آب در بطری به ماشین آلات تصفیه شامل ، اوزون ، RO ، UV لازم است و درصورت کم کثر شدن از خط در اخذ مجوز های لازم مشکلاتی را پیش رویی خواهید داشت .

هزینه ی راه اندازی خط تولید آب معدنی شامل چه مواردی می شود؟

1.    تصفیه‌خانه
2.    آزمایشگاه و هزینه‌های مربوط به  مجوزها
3.    ایستگاه پرکن و تجهیزات
4.    سایر برنامه‌های کاربردی مانند برق ، مجموعه ژنرال و غیره
5.    وسایل اداری مجموعه
6.    ساخت‌وساز
7.    هزینه‌های مربوط به نصب و اجرا
8.     حقوق و دستمزد کارمندان
9.    سرمایه در گردش در هرماه
10.    در صورت وجود سایر هزینه‌های مواد اولیه

معرفی ماشین آلات خط تولید آب آشامیدنی معدنی

دستگاه تولید آب معدنی

 • دستگاه تری بلوک ( مجموعه بطری شویی پرکن و درب بندی تمام اتومات )
 • دستگاه لیبل چسبان ( برچسب زن لیبل روی بطری )
 • دستگاه جت پرینتر ( جهت چاپ تاریخ مصرف روی بطری )
 • دستگاه بادکن بطری ( جهت تهیه بطری از پریفورم خام )
 • دستگاه شیرینگ پک تونلی ( فیلم شیرینگ آب معدنی ) ( جهت بسته بندی ۶ و ۱۲ تایی بطری ها )
 • نوار بالابر بسته های شیرینگ شده ( جهت بارگیری و پالت گذاری محصول )
 • دستگاه اشعه UV ضد عفونی کننده و ازون زن
 • دستگاه تصفیه آب RO با ظرفیت حداقل 50،000 لیتر در روز
 • مخازن ۱۰،۰۰۰ لیتری
 • نوار نقاله ریل زمینی ۶ الی ۱۰ متر
 • لوله کشی ٬ برق کشی و نصب و راه اندازی
 • تاسیسات آزمایشگاهی

برای احداث کارخانه ی تولید آب معدنی چه مواردی باید در نظر گرفته شود؟

 1. نوع بسته بندی آب آشامیدنی تهیه شده
 2. مناسب ترین محل برای تولید
 3. نگهداری و میزان کالای مورد نظر در محل شما

خط تولید آب معدنی

راه اندازی کارخانه آب معدنی

 •  آماده سازی و سالم سازی آب معدنی

در این قسمت آب معدنی از منابع آب معدنی برای رفتن به خط پر کن آماده می شوند. از آنجایی که محصول آب معدنی، آب طبیعی خارج شده از منابع آب (چشمه یا چاه) می باشند که بدون هیچگونه تغییری در ترکیبات شیمیایی آن پر شده باشد به همین دلیل برای آماده سازی کافیست که از مراحل زیر استفاده گردد.

انتقال آب از منابع آب

در اين مرحله با توجه به محل استقرار چشمه و يا آب زير زمينی آب از منابع مذکور به صورت کاملا بهداشتی به منابع ذخيره آب هوايی يا زير زمينی واحد منتقل ميگردد . طی اين مرحله ضمن ته نشينی مواد خارجی سنگين سعی ميگردد از هر گونه آلودگی جنبی آب جلوگيری به عمل آيد.

مخازن ذخیره آب

جهت هدايت آب به داخل واحد از منابع هوايی يا زير زمينی بايد با توجه به ظرفيت خط توليد استفاده گردد و اين منابع از هرگونه آلودگی شيميائی و ميکروبيولوژيک به دور باشند.

فیلتراسیون آب

جهت حذف مواد معلق و شناور در آب از فيلترهای شنی مناسب در اين مرحله استفاده ميشود اين فيلترها طوری طراحی ميشود که آب با فشار معينی از يک بستر شنی با سايزهای متفاوت عبور داده ميشود و مواد معلق در آن حذف ميگردد اين فيلتر ها با مکانيسم يکسان به صور مختلفی ساخته ميشود که صرفنظر از نوع آلودگی همگی دارای مکانيسم يکسان و مشابه هستند.

تعدیل طعم، رنگ و بوی آب یا purification

جهت حذف هرگونه بو احتمالی در آب و همچنين حذف رنگهای احتمالی آن در اين مرحله آب را از يک بستر کربن اکتيوعبور ميدهند که طی آن از هر گونه بو و رنگ غير طبيعی عاری ميگردد.

مرحله فیلتراسیون نهایی آب یا polishing

طی اين مرحله آب از يک فيلتر کارتريجی به نام پوليشر عبور داده ميشود با توجه به اينکه اين فيلترها بسيار ريز است ( در حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ ميکرون ) آب از هرگونه مواد معلق که با چشم غير مسلح قابل رويت نميباشد عاری ميگردد اين فيلترها با مکانيسم يکسان ولی به اشکال مختلف ساخته ميشوند.

مرحله استریلیزاسیون آب

جهت حذف هرگونه آلودگی احتمالی ميکروبی در آب و بهداشتی کردن آن از يک سيستم uv استفاده ميگردد در اين مرحله آب با دبی و فشار معينی از يک بستر نور uv عبور داده ميشود که طی زمان مذکور هرگونه آلودگی ميکروبيولوژيکی آن از بين رفته و آب ۱۰۰٪ استريل و آماده پر کردن ميباشد.

 • پر کردن آب بطری

در این بخش آب طی مراحل زیر در بطری پر می گردد:

 1. مرحله ردیف کردن بطری
 2. شستشوی بطری
 3. مرحله پر کردن بطری
 4. مرحله درب زنی بطری
 5. مرحله برچسب زنی
 6. مرحله چاپ مشخصات تولید
 7. مرحله  Shrink Wrapper

در این قسمت بطری ها بصورت منظم وارد دستگاه شستشو شده و با آب گرم و تحت فشار شسته می شوند و از هرگونه آلودگی و ناخالصی پاک می شوند . پس از این مرحله بطری ها وارد قسمت پرکن می شوند و از آب معدنی پر می گردند و سپس از این مرحله بطری ها سریعا وارد قسمت درب بندی می شوند و درب آنها بسته می شود. مرحله پرکردن بطری با دستگاه پرکن مایعات انجام میشود. که این کار با دو روش پرکردن اتوماتیک و نیمه اتوماتیک انجام میشود.

 • نصب برچسب و بسته بندی نهایی

بهتر است برای بطری های مورد نیاز از یک تامین کننده کمک بگیرید. زیرا تولید بطری آب معدنی نیازمند خرید و تهیه دستگاه های خاص خود می باشد که علاوه بر هزینه بردار بودن برای تهیه دستگاه ها، استخدام نیروی متخصص و هزینه های مربوط به اختصاص فضای مورد نیاز، نیازمند تخصص خاص خود نیز می باشد.


 • هزینه ی احداث خط تولید آب معدنی چقدر است؟

  هزینه ی راه اندازی کارخانه خط تولید آب معدنی به عوامل مختلفی بستگی دارد که نیاز است با توجه به بودجه ای که در نظر دارید، با مشاوران حرفه ای ما تماس حاصل نمایید.

 • سود کارخانه ی آب معدنی چقدر است؟

  ازآنجایی‌که قیمت نهایی آب‌معدنی بطری شده بیشتر از آب آشامیدنی معمولی بطری شده است مسلماً کارخانه آب‌معدنی نیز سود بالاتری دارد.

 • مراحل خط تولید آب معدنی چیست؟

  • آماده سازی و سالم سازی آب معدنی
  • پر کردن آب معدنی
  • تولید ظروف مورد نیاز برای بسته بندی

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید